Pośrednik nieruchomości powinien podać dokładną lokalizację nieruchomości, ale niektóre portale to uniemożliwiają

pośrednik nieruchomości Rumia Zbigniew Perucki

Niniejszy artykuł powstał na skutek porównania możliwości precyzyjnego określenia lokalizacji oferowanej nieruchomości w gminach wiejskich. W numerze 6 czasopisma "agent nieruchomości" wydawanego przez firmę Otodom.pl można przeczytać na stronach 74-75 artykuł zatytułowany "Precyzyjna lokalizacja = wyższa skuteczność". Artykuł dotyczy określania lokalizacji wyłącznie w miastach i sugeruje, że podanie dzielnicy miasta ułatwia znalezienie oferty i podnosi skuteczność sprzedaży. Niestety artykuł nie porusza problemu określenia lokalizacji miejscowości należących do gminy wiejskiej. Przeprowadziłem analizę tego problemu sprawdzając jak dokładnie można określić lokalizację w tym przypadku.

Pośrednik nieruchomości może pracować na różnych programach biurowych. Ja pracuję na programie Biurowin firmy SIMM. W programie tym lokalizację określa się przez podanie województwa, powiatu, gminy, miejscowości, osiedla, ulicy, numeru posesji. Program jest więc napisany prawidłowo, gdyż można wprowadzić informacje na wszystkich szczeblach lokalizacji, w szczególności gminę, która jest podstawową jednostką terytorialną kraju.

Ze zdumieniem stwierdziłem, że takiej możliwości nie ma na portalu www.otodom.pl i www.olx.pl. Na tych portalach miejscowości znajdujące się w gminie wiejskiej przypisane są wprost do powiatu. Jak szuka ofert nieruchomości położonych poza miastem przeciętny klient portalu nieruchomościowego ? Co to oznacza dla takiego klienta? Przeciętny klient poszukuje nieruchomości w gminie. Powiat to zbyt rozległe terytorium, zwłaszcza, że w skład powiatu mogą wchodzić gminy o różnym charakterze i specyfice. Raczej trudno od klienta wymagać, żeby ograniczał poszukiwania do jednej miejscowości w takiej gminie. Klient znający nazwy miejscowości może tak poszukiwać, ale klient mieszkający w mieście a nawet w kraju może mieć z tym problem. Uważam, że profesjonalny portal nieruchomościowy powinien umożliwiać wyszukanie ofert w gminie, a klient powinien móc na dalszym etapie ograniczyć poszukiwania do niektórych miejscowości położonych w tej gminie.

Sprawdziłem dostępne opcje na portalu morizon.pl. Bardzo ładnie i przejrzyście jest wykonany filtr lokalizacji. Można znajdować oferty położone w gminie wiejskiej lub jeszcze bardziej precyzyjnie ograniczyć poszukiwania do miejscowości danej gminy. Ilość ofert odpowiadająca danej lokalizacji podana jest obok filtra. Można również wyszukiwać szeroko w całym powiecie, ale wówczas ofert jest oczywiście bardzo dużo. Zastosowanie innych ograniczeń w filtrze może ograniczyć nieco ilość ofert. Muszę dodać, że na różnych szkoleniach dla pośredników nieruchomości widziałem Pana Drapellę. Prowadził wiele rozmów z pośrednikami nieruchomości; starał się on zrozumieć naszą pracę i nasze problemy. Efekty widać choćby w przejrzystej wyszukiwarce ofert.

Także na portalu nieruchomosci-online.pl można poszukiwać nieruchomości w gminie wiejskiej, można także zawęzić poszukiwania do miejscowości tej gminy, albo wyszukać po powiecie.

Na portalu olx.pl możemy wyszukiwać nieruchomości wg powiatów, nie ma jednak możliwości wyszukania nieruchomości znajdujących się w określonej gminie wiejskiej. Wpisując np. "Suchy Dwór" pojawia się nam ta miejscowość w powiecie puckim zamiast w gminie Kosakowo. Nie ma możliwości ograniczenia poszukiwań nieruchomości położonych w jednej gminie wiejskiej. Wpisując "Kosakowo" otrzymuję zwrotnie oferty znajdujące się w samym Kosakowie, zamiast w gminie Kosakowo. Nie tego oczekiwałbym od profesjonalnego portalu.

Podobnie na portalu dedykowanym nieruchomościom www.otodom.pl nie można wyszukać nieruchomości znajdujących się w jednej gminie wiejskiej.

Portal www.otodom.pl i www.olx.pl zmusza klienta do poszukiwania nieruchomości w całym powiecie. Klient teoretycznie może ograniczyć ilość swojej pracy wpisując korzystając z mapy nazwy miejscowości określonej gminy wiejskiej. Trzeba przyjąć, że poszukującym może być klient z innego województwa lub to, że nie musi on znać on dokładnych nazw małych miejscowości gminy wiejskiej.

Portal otodom.pl pretendujący do nr 1 na rynku nieruchomości ma źle zdefiniowaną strukturę terytorialną kraju. Zmusza klienta do dużego wysiłku. Nie daje wyboru klientowi, czy może on poszukiwać w gminie, czy w powiecie.

Podstawową jednostką terytorialną jest gmina, a nie powiat.

Poniżej załączam zestawienie miejscowości w gminach powiatu puckiego. Pomijając miasta, pozostałe gminy posiadają od 3 do 26 miejscowości.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_pucki

Powiat pucki posiada następujące gminy:           ilość miejscowości          obszar gminy km2                                                         

Hel                                                                                 1                                          21,3

Jastarnia                                                                        3                                           8

Władysławowo (gmina miejsko-wiejska)                       8                                          38,1

Puck (gmina miejska                                                     1                                           4,9

Puck (gmina wiejska)                                                   26                                        243,3

Krokowa                                                                       22                                        211,8

Kosakowo                                                                    11                                          47,4

RAZEM w powiecie:                                                   72                                        572

Rodzi się pytanie: dlaczego portal otodom.pl uniemożliwia wyszukiwanie w gminie wiejskiej, a także uniemożliwia wyszukiwanie po miejscowościach przypisanych do gminy wiejskiej ? Dlaczego portal uniemożliwia precyzyjne określenie lokalizacji ? Klientowi powinno otworzyć się okno z miejscowościami gminy wiejskiej. Klient powinien móc poszukiwać swojej nieruchomości w gminie wiejskiej lub nawet w wybranych miejscowościach danej gminy. To jest często konieczne dla klientów, których nie stać na kupno nieruchomości w Gdyni, ale może być stać na kupno nieruchomości położonej w sąsiedniej gminie w terenie niezbyt odległym od Gdyni. Przykładów można byłoby mnożyć, dlaczego uważam, że taka funkcjonalność jest niezbędna.

Proszę wziąć pod uwagę, że współczesne życie bardzo przyspiesza. Przeciętny klient posiada mało czasu, po pracy jest zmęczony. Jeżeli ma czytać opisy kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset ofert, to szybko osiągnie stan znużenia. Klienci, którzy dzwonią do mnie mówią często, że mają pootwieranych na komputerze wiele okien i już gubią się w swoich poszukiwaniach. Dlatego profesjonalny portal powinien być przyjazny dla przeciętnego użytkownika, czyli ułatwiać wyszukiwanie, a nie utrudniać.

Pośrednik nieruchomości jako klient portalu www.otodom.pl płaci wysoki (w stosunku do innych portali) abonament. W zamian należałoby oczekiwać łatwego znajdowania ofert. Okazuje się, że więcej klientów na ofertę znajdującą się w Suchym Dworze gmina Kosakowo kontaktuje się jest ze strony trojmiasto.pl niż z www.otodom.pl. Jest to zastanawiające. Doszukuję się przyczyny w złej wyszukiwarce ofert.

Ciekawe, że niektóre portale, które nie wydają tak dużo pieniędzy na  reklamę, posiadają prawidłową wyszukiwarkę na swoich stronach, a portal, który pretenduje do numer 1 nie posiada.

Na portalu domiporta.pl w województwie mamy gminy. Panuje co prawda bałagan wynikający z nieuczciwości pośredników, którzy miejscowości gminy Kosakowo przypisują np. do Gdyni. Portal nieruchomościowy powinien takie manipulacje uniemożliwić.

 

Na portalu nportal.pl można wyszukiwać nieruchomości po gminach, miejscowościach znajdujących się w gminie, a także po powiatach, jeżeli ktoś chce szeroko szukać swojej nieruchomości.

 

 

Portal www.trojmiasto.pl jest dedykowany trzem miastom Trójmiasta. Obejmuje jednak również miasta i małe miejscowości sąsiednich gmin, bez obowiązku wpisywania powiatu. Jest możliwość wyszukiwania po mapie.

Sporo błędów ma wyszukiwarka lokalizacji na portalu gratka.pl

Podobnie jak na portalu www.otodom.pl nie ma możliwości wyszukiwania ofert w danej gminie wiejskiej. Nie jest to jednak czołowy portal dedykowany nieruchomościom. Nieruchomości są jedną z wyszukiwanych kategorii.

 

 

Podobnie jest na portalu allegro.pl - wyszukanie jest tylko po powiatach. Nie ma możliwości zawężenia lokalizacji poszukiwanej nieruchomości do określonej gminy wiejskiej. Nie jest to jednak portal dedykowany nieruchomościom i można to ograniczenie wybaczyć.

Zauważam wydawanie ogromnych pieniędzy na promocję portalu www.otodom.pl w telewizji. Uważam, że może dawać to dobrą skuteczność dla ofert nieruchomości położonych w miastach. Jednak klient poszukujący nieruchomości w gminie wiejskiej zmuszony jest podjąć ogromny wysiłek poszukiwania ofert. Myślę, że jednak może równie szybko zniechęcić się i przenieść się na poszukiwania ofert na innym portalu, który umożliwia łatwiejsze i szybsze znalezienie poszukiwanych ofert.

Artykuł kieruję do pośredników nieruchomości, żeby zastanowili się, z jakiego portalu korzystać. Ja z uwagi na specyfikę swojej pracy i kilka ofert w gminie wiejskiej Kosakowo byłem zmuszony zrezygnować z portalu www.otodom.pl. Podjąłem niedawno współpracę z portalem www.nieruchomosci-online.pl i będę obserwował efekty promowania ofert.

Pozdrawiam wszystkich pośredników nieruchomości

Zapraszam klientów do biura nieruchomości na przeciw Sądu Rejonowego w Gdyni