Jak oni kupują?- badanie preferencji i satysfakcji klientów rynku pierwotnego (część 1)

Dorota Dwornik

Gdzie najczęściej szukają nieruchomości potencjalni kupujący? Co jest dla nich najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu czy mieszkania? Na co zwracają największą uwagę wybierając miejsce zamieszkania? <...>.

Na przełomie stycznia i lutego 2018 odbyło się Badanie preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym Kantar TNS <...>. W badaniu wzięło udział aż 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/ inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat. Dane pochodzą z pięciu największych miast w Polsce: Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia i Poznania.

 

Na co ludzie zwracają największą uwagę, szukając dla siebie nowego domu? Okazuje się, że zdecydowanie najważniejszymi czynnikami są: cena (66%), lokalizacja oraz powierzchnia mieszkania/domu (po 45%). Co ciekawe, gdy zapytać o atuty ostatecznie wybranej oferty, trzy pierwsze miejsca również zajmują wspomniane wcześniej cechy. <...>.

Jeśli chodzi natomiast o lokalizację <...>, jest ona nieco częściej wskazywana w przypadku budownictwa jednorodzinnego (51%) oraz mieszkańców <...> Trójmiasta (44%) <...>. Inne ważne czynniki, zarówno w odniesieniu do kryteriów poszukiwań, jak i atutów kupionych nieruchomości, to liczba pokoi oraz rozkład pomieszczeń. Pozostałe czynniki były wspominane blisko dwukrotnie rzadziej i są to m.in. dogodna komunikacja łatwość transportu oraz piętro, na którym znajduje się mieszkanie. <...>.

 

Najważniejsze kryteria wyboru mieszkania/domu w kategorii „lokalizacja”

Najistotniejszymi elementami wchodzącymi w skład kryterium „lokalizacja” okazały się obecność, bliskość terenów zielonych sprzyjających rekreacji (42%), a także dogodna komunikacja samochodem lub środkami transportu publicznego, pozwalająca na łatwy i szybki dojazd do centrum miasta bądź pracy (po 39% wskazań). W dalszej kolejności ważnymi czynnikami związanymi z lokalizacją jest bliskość sklepów, urzędów itp., a także usytuowanie nieruchomości w mieście, ale z dala od jego hałaśliwego centrum – co trzeci badany wskazywał takie kryteria.

<...>.

 

Cały tekst jest dostępny pod linkiem:

http://blog.otodom.pl/2018/07/jak-oni-kupuja-badanie-preferencji-i-satysfakcji-z-zakupu-nieruchomosci-czesc-1.html?utm_source=newsletter&utm_medium=blog&utm_campaign=blog&utm_content=jak-oni-kupuja-badanie-preferencji-i-satysfakcji-z-zakupu-nieruchomosci-czesc

Wyciąg wykonał licencjonowany pośrednik nieruchomości Gdynia Zbigniew Perucki